Historie fotbalového klubu v Hradci nad Moravicí v letech 1932 – 2012

V době hospodářské krize, v roce 1932, stále více mužů a chlapců v Hradci toužilo zahrát si stále populárnější sportovní hru – kopanou. Dorostenci a mladí muži v Hradci – Podolí se proto rozhodli založit po vzoru jiných měst a obcí fotbalový klub.

Zakládající schůze se konala 28. 7. 1932 v hostinci u Volků (naproti Červenému zámku). První historické utkání bylo sehráno 18.9. 1932 a soupeřem byl sportovní klub SK Kravaře.

Hned v prvním roce existence byly ustaveny 2 družstva mužů a družstvo dorostu. K aktivním hráčům náleželi : brankář Schneider, Leo Werdich, Leo Hodkovic, František Dürbeck, František Beinhauer, cukrář Prokop, Edvín Fajka, Josef Kožík, Jaroslav Římský, Josef Novák, Karel Patzelt, Bedřich Homa, Režnar, Novákovi a Střižíkovi. První dresy byly zelené barvy s velkým bílým klínem ve tvaru písmene V, trenýrky byly bílé. Potřebnou výstroj si pořizovali hráči z vlastních peněz, pouze míče platila organizace z výtěžku vstupného a z tanečních zábav, které SK Hradec – Podolí pořádal.

První hřiště SK Hradec – Podolí se nacházelo pod lesem u cesty do Benkovic. Parcela patřila benkovickému rolníku Eustachu Stodůlkovi a zanícenému podporovateli fotbalu Robertu Volkovi – hostinskému v Hradci vlastnícímu vyhlášenou restauraci naproti Červeného zámku. Hřiště bylo oploceno obyčejnými prkny a k zajímavostem patří, že se na hřišti, mimo fotbalová utkání, konaly 2 x ročně dobytčí trhy. Za pronájem pozemku se oběma vlastníkům musel platit drobný nájem.  

První utkání se hrála s družstvy větších obcí na Hlučínsku ( Kravaře, Kobeřice, Dolní Benešov). K utkáním se dojíždělo na kole a žádnou odměnu za zápasy hráči nedostávali.

V době, kdy začala fašistická okupace a kdy byl německými úřady zabaven veškerý majetek a inventář se členové zrušeného oddílu přesto scházeli a na posečené louce si někdy i zahráli. Činnost oddílu však byla výrazně omezena.

Činnost oddílu byla obnovena až po ukončení okupace v květnových dnech roku 1945. V tomto roce SK Hradec – Podolí získal prostor pro nové hřiště, a to na místě bývalých vojenských, německých baráků Arbeitsdienstu na úpatí kopce Hanuše. Již v létě roku 1945 se zde uskutečnily první fotbalová utkání. Oddílu se rovněž podařilo získat prostory uzavřené německé mateřské školy. (Telefonní ústředna vedle restaurace Babinec).

TJ Sokol Hradec 1948 – 1953

V poválečných letech se na Hradci hrála I. B třída Slezské fotbalové župy. Činnost fotbalového SK Podolí byla organizačně svázána s hokejovým oddílem. Od roku 1948 se oba oddíly staly v rámci reorganizace tělovýchovy na Hradci součástí tělovýchovné jednoty TJ Sokol Hradec.

V roce 1948 byla rovněž zahájena výstavba nového fotbalového hřiště na bývalé  louce knížete Viléma Lichnovského u řeky Moravice. Hřiště mělo rozměry 103 x 65 m a bylo dokončeno v roce 1952. Byl tím dán základ dnešnímu sportovnímu areálu TJ. Na počátku 50. let mužstvo postoupilo do nejvyšší okresní soutěže. V ní obsadilo 2. místo za Ostrojem Opava a zúčastnilo se bojů o postup do krajského přeboru, kde však neuspělo. V tomto období se na úspěších podíleli : Emil Střižík, Hubert Střižík, Vilém Římský, Josef Novák, Jan Binar, Miroslav Sommer, Jaromír Hon, František Lichovník, Hubert Gebauer, Václav Kresa, Karel Müller, Miroslav Kuzcuk a mnoho dalších. Dne 18.3. 1951 se poprvé uskutečnilo populární fotbalové utkání „ Levý : Pravý břeh Moravice 3:1.

TJ Spartak Hradec 1953 – 1971

V roce 1953 byl dosavadní název (podobně jako název celé tělovýchovné jednoty) změněn na TJ Spartak Hradec. Fotbalová družstva hrála ve výkonnostních třídách opavského okresu a bylo nově utvořeno i 2. mužstvo mužů.

V letech 1953 začalo patřit dorostenecké fotbalové  družstvo k jedněm z nejlepších v Ostravském kraji. Utkání s mužstvy Vítkovic, Kopřivnice, Přerova byla navštěvována diváky více než mnohá mistrovská utkání mužů. Někteří hráči se stali i mládežnickými reprezentanty Ostravského kraje. U fotbalového hřiště byly v roce 1959 postaveny šatny se sociálním zařízením, upraveny vstupní brána, ochozy a schodiště.

Velké úspěchy hradeckého fotbalu v 60. letech

Na počátku 60. let se předchozí mládežnické úspěchy zúročily a potvrdily i v mužské kategorii. Mužstvo mužů v ročníku 1963-1964, po slavném vítězství doma nad Hněvošicemi 3:2, postoupilo do I.B třídy. Utkání dle pamětníků sledovala snad největší návštěva na sportovním klání v Hradci – okolo 5.000 diváků! Tímto výsledkem však doba úspěchů fotbalového mužstva neskončila. Ba naopak. Fotbalové mužstvo trenérů Rostislava Vičíka a Jana Nováka st. postoupilo z I.B třídy po kvalifikaci s Vítkovem a Polankou do I.A třídy. Na tomto postupu, který je dodnes považován za jeden z největších úspěchů kopané na Hradci se podíleli : Jiří Smejkal, Alois Bilík, Miloš Římský, Jiří Juchelka, Jan Novák, Josef Dudok, Vladimír Novák, Josef Schober, Ludvík Raida, Jaroslav Režnar, Jindřich Římský, Josef Kubánek, Antonín Chmura, Josef Střižík a Ladislav Greipel. Předsedou oddílu byl Josef Novák.

Úspěšné mužstvo i v následujících sezónách dokazovalo, že patří k předním mužstvům I.A třídy. Není bez zajímavosti připomenout , že na Hradci hrála svá mistrovská utkání např. NHKG Ostrava, Kovona Karviná, Český Těšín, Slovan Orlová, Válcovny plechu Frýdek – Místek, Lokomotiva Šumperk, Uničov a další družstva s bývalými ligovými hráči v sestavách.

TJ Brano Hradec nad Moravicí 1971 – 1994

I.A třída se na Hradci hrála až do roku 1968. Od roku 1968 až do ročníku 1989 – 1990 hrálo mužstvo nepřetržitě I.B třídu se střídavými úspěchy v dolní i horní polovině tabulky.

V tomto období m.j. hráli : Jiří Římský, Karel Štěpán, František, Miroslav a Milan Beinhauerovi, Jan Klement, Milan Jašek, Stanislav Valenta, Stanislav Wolf, Jan Biler, Zbyněk Eller, Aleš Chalabala, Jiří Koziol, Břetislav Cibulka, Radomír Vícha, Radek Ignác, Jaroslav Demel, Pavel Režnar, Miroslav Vícha, Jindřich Gabaj, Petr Mazur, Josef Hřivňacký, Pavel Vespalec, Aleš Černín a mnoho dalších…

Po nešťasné baráži s mužstvem Stará Bělá o setrvání v I.B třídě však nastalo na počátku 90. let období neúspěchů. Funkcionáři mysleli především na výsledky, a proto se během několika let vystřídalo u týmu mnoho trenérů z Opavy. Tím bylo vytvářeno více prostoru pro cizí hráče, čímž hráči z hradeckého dorostu neměli uplatnění a odcházeli do mužstev v okolí. Družstvo mužů nakonec sestoupilo až do II. třídy okresní soutěže.

Ve druhé polovině 90. let 20. století nastalo období konsolidace a zastavení výsledkového propadu mužského i dorosteneckého mužstva. Začalo se pracovat od začátku především u mládeže. Výsledky se dostavily. Žáci začali opět patřit k nejlepším v okrese a následně se jim podařilo v dorostenecké kategorii postoupit až do župního přeboru, kde se jim po několik let podařilo umístit se v klidném středu tabulky.

Na zlepšení výsledků se trenérskou činnosti v 90. letech podíleli : J.Černaj, F. Martiňák, J. Novák, A. Režnar, V. Žurek, J. Hendrych, A. Kuděla, K. Štěpán, L. Volkmer, R. Poláček a další …

Počátek 21. století ve znamení postupů

Tím, že byla věnována v 90. letech velká pozornost žákovské a dorostenecké kategorii, odrazily se v posledních letech úspěchy i v družstvu mužů. Svou roli sehrálo i silnější ekonomické zázemí klubu. Pod vedením Miroslava Beinhauera, Rostislava Poláčka a Karla Štěpána mužstvo po dlouhých 16 letech v sezóně 2005 – 2006 postoupilo z okresního přeboru do 1.B třídy a následně do 1. A třídy.

V posledních letech si muži Hradce nad Moravicí vedou velmi zdatně. Mužstvo hraje krajský přebor, jednu z nejvyšších soutěží, kterou ve své historii fotbalové mužstvo hrálo a pohybuje se na předních místech tabulky. Nezbývá, než fotbalovému mužstvu popřát hodně zdaru v bojích postup do Moravskoslezské divize, čímž by si hradečtí fotbalisté v sezóně, kdy slaví 80. výročí svého vzniku , zcela jistě dali ten největší dárek.

Autor: s využitím kroniky TJ p. Leo Werdicha si dovolil sepsat Petr Havrlant (17.9.2012)