Vánoční jarmark na Hradci

Jako každý rok i letos pokračovala tradice vánočního jarmarku v našem městě. Navštívil jsem jej s dětmi v odpoledních hodinách a i v tomto „hluchém“ čase bylo pořád docela dost lidí, kteří si užívali atmosféru trhů. 

Již několik let, od návratu jarmarku na Podolí, se postupně ustaluje skladba stánků, a musím říct, že letos jich bylo tak akorát a od každého něco. Atmosféru doplňovala vystoupení a hudba, bohužel anděly na chůdách jsme neviděli, asi nepřiletěli z důvodu špatného počasí J. 

Návštěvníci si mohli dát dobroty z domácí pekárny, něco to ostřejšího nejen u hradeckých hasičů a děti zase lít olovo, nebo se svézt na dřevěném kolotoči. K zakoupení byly krásné pletené a dřevěné hračky, ale také spousta dalších dobrot a drobností pro radost těla i duše.

Co bylo ale to hlavní, tak jako každý rok se návštěvníci mohli na chvíli zastavit se svými známými, pozdravit se a popřát si v dnešní uspěchané době hodně pohody a zdraví. To vše v poklidné vánoční atmosféře malého města.

Na závěr si dovolím jednu paralelu s mnohými velkými vánočními trhy, zejména na západ od nás, ke které mne přivedl jeden rozhovor cizince, jenž jsem zaslechl. Ten si pochvaloval klid a příjemnou atmosféru v našem historickém městě, byl doslova uchvácen místem a hlavně naprostou bezstarostností návštěvníků, tedy alespoň podle jeho slov. Rozumím mu, na rozdíl od komerce, která zachvátila i ty kdysi nejkrásnější trhy například ve Vídni, nebo Praze se jedná pořád o opravdu vánoční trhy, kde se lidé hlavně potkávají. Bez bariér proti rozjetým nákladním vozidlům, bez po zuby ozbrojených policistů a bez pocitu strachu.

Díky za to, snad nám to ještě dlouho vydrží.

A taky díky všem organizátorům, jak hlavního, tak doprovodného programu v kině Orion.

Autor: Jan Hrbáč, Za lepší Hradec, z.s.