Někdy stačí jen šlápnout

Dnes je Štědrý den, a ten mimo jiné přinese nejen dětem spoustu dárečků, které jim určitě udělají velikou radost. Přinese však ještě jednu věc, a tou je spousta obalů, které půjdeme vyhodit do kontejnerů na plasty a papír.

Stalo se mi teď mnohokrát, ostatně to lze vidět na fotografiích pod článkem, že kontejnery jsou plné. Nikoliv však proto, že by byly opravdu naplněné, ale proto, že jsou mnozí prostě líní pet lahev či papírovou krabici jednoduše sešlápnout, takže stačí pár krabic a kontejner je plný. Ostatní mají holt smůlu. O těch co nepoznají plast od papíru ani nemluvím.

Jiná situace je u kontejnerů na oblečení, které jsou permanentně plné, protože nejsou dostatečně často odváženy, ale o tom třeba v jiném článku.

Poplatky se nezdražují, zatím

Možná jste si všimli, že je naše město tak trochu výjimkou a již několik let nedošlo ke zdražení místního poplatku za svoz odpadů. Tento poplatek je mimo jiné dán také efektivitou svozu. Naše město a jeho občané vždy třídili, ale myslím si, že by to opravdu šlo ještě trochu lépe.

Ne opravdu nejsem příznivcem zeleného šílenství, kdy se dnes pod záminkou ochrany přírody uvalují daně na skoro všechno a mnozí by „ve jménu“ přírody zakázali snad i dýchat. Spíš naopak, ale jsem přesvědčen, že jestli něco mohu udělat pro přírodu, tak je to začít sám u sebe a třeba zrovna „drobností“ tříděním odpadů pomoci k lepšímu životnímu prostředí.

Ano jistě, můžete namítnout, že pak se to sesype na jednu hromadu. Možná, ale to už ovlivnit neumím, kdežto jak a co vložím do popelnice, ovlivnit umím lehce. Proto příště, až budete něco vyhazovat do kontejneru si vzpomeňte, že na tu velkou prázdnou krabici třeba „stačí jen šlápnout“.

Autor: Jan Hrbáč, Za lepší Hradec, z.s.