Galerie výtvarného umění v Hradci nad Moravicí má co nabídnout :: Hradec nad Moravicí - zpravodajský server

Úvodní stránka Tisk Mapa stránek RSS

Oficiální stránky MěÚ Hradec nad Moravicí

 
AKCE
 
 
 

 

 

Kontakt

Za lepší Hradec, z.s.
Pod Hanuší 473
747 41, Hradec nad Moravicí

info(zavináč)hradecinfo.cz

Galerie výtvarného umění v Hradci nad Moravicí má co nabídnout

01.08.2007 09:34

Galerii výtvarného umění najdete v historické části města Hradec nad Moravicí, v malebném prostředí. Atraktivnost místa podtrhuje bezprostřední blízkost Státního zámku Hradec nad Moravicí a kostela svatého Petra a Pavla postaveného v roce 1597. Tato historická část města včetně Městské galerie je hojně navštěvovaná jak návštěvníky z celé České republiky, tak vyhledávaná zahraničními turisty.

 

 

 

Galerie sídlí v nově zrekonstruované historické budově bývalé Národní školy. Rekonstrukce byla provedena v roce 2006, s využitím dotace poskytnuté Ministerstvem kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón – právě za účelem vzniku městské galerie.

rvní výstava v nových prostorách (kolektivní výstava s názvem „Výtvarné umění ze soukromých sbírek na Opavsku“) byla otevřena slavnostní vernisáží v září 2006 – jedná se tedy o galerii velmi „mladou“. V listopadu 2006 následovala výstava tematická s názvem „Vincenc Havel – známý i neznámý“. Patřila vzpomínce na život a tvorbu akademického sochaře Vincence Havla a byla pořádána ke stému výročí jeho narození. V letošním roce se podařilo realizovat výstavu předního výtvarníka české umělecké scény, akademického malíře, grafika a významného ilustrátora Jaroslava Šerých – „Záznamy duše“. Vernisáž výstavy proběhla 5. dubna 2007 a výstava trvala do 20. května 2007.

Pokud se chystáte navštívit Hradec nad Moravicí v nejbližší době, můžete shlédnout právě probíhající výstavu z tvorby malíře a grafika Richarda Peška – „Obrazy/Schizma III.“ Tento současný výtvarník vás zcela jistě zaujme svým mimořádným talentem a brilantním malířským přednesem. Peškovo dílo je z hlediska jeho zájmů o člověka vážným příspěvkem do diskuse o vztahu umění a morálky. Umělec však není povrchním moralistou, který by pouze kritizoval negativní jevy moderní civilizace a společnosti. Leitmotivem jeho společensky orientované malby je obava o osud člověka jako jedince, který je vlečen a smýkán společenskými konflikty. Výstava potrvá do 22. července 2007. Od 28. července bude pro návštěvníky galerie připravena další autorská výstava. Tentokráte se vám představí pražská výtvarnice, akademická malířka Jitka Štenclová a její „Obrazy, kresby a objekty“.

V říjnu a listopadu 2007 bude patřit výstavní prostor přední osobnosti současného českého sochařství, akademickému sochaři, malíři a spisovateli prof. Vladimíru Preclíkovi. Výběr z Preclíkova sochařského a literárního jistě zaujme i ty nejnáročnější příznivce výtvarného umění. Svou všestranností a rozmanitostí tvorby nechá každého návštěvníka „nakouknout do světa výtvarného umění“.

Srdečně vás k návštěvě Galerie města Hradec nad Moravicí zveme. Poselstvím galerie je přinášet lidem prostřednictvím výtvarného umění „život“ – živou kulturu, neboť kultura nás sbližuje. Skrze umění můžeme tříbit své názory a postoje, hledat a najít nejrůznější, i ty nejniternější postřehy, pocity, prožitky, umění nám nabízí prožít „okamžik“. Věřit sobě a porozumět druhým. I to je umění.

 

 

Převzato z www.iopavsko.cz