Galerie výtvarného umění v Hradci nad Moravicí má co nabídnout :: Hradec nad Moravicí - zpravodajský server

Úvodní stránka Tisk Mapa stránek RSS

AKCE
 

 

 

Kontakt

Za lepší Hradec, z.s.
Pod Hanuší 473
747 41, Hradec nad Moravicí

info(zavináč)hradecinfo.cz

Galerie výtvarného umění v Hradci nad Moravicí má co nabídnout

01.08.2007 09:34

Galerii výtvarného umění najdete v historické části města Hradec nad Moravicí, v malebném prostředí. Atraktivnost místa podtrhuje bezprostřední blízkost Státního zámku Hradec nad Moravicí a kostela svatého Petra a Pavla postaveného v roce 1597. Tato historická část města včetně Městské galerie je hojně navštěvovaná jak návštěvníky z celé České republiky, tak vyhledávaná zahraničními turisty.

 

 

 

Galerie sídlí v nově zrekonstruované historické budově bývalé Národní školy. Rekonstrukce byla provedena v roce 2006, s využitím dotace poskytnuté Ministerstvem kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón – právě za účelem vzniku městské galerie.

rvní výstava v nových prostorách (kolektivní výstava s názvem „Výtvarné umění ze soukromých sbírek na Opavsku“) byla otevřena slavnostní vernisáží v září 2006 – jedná se tedy o galerii velmi „mladou“. V listopadu 2006 následovala výstava tematická s názvem „Vincenc Havel – známý i neznámý“. Patřila vzpomínce na život a tvorbu akademického sochaře Vincence Havla a byla pořádána ke stému výročí jeho narození. V letošním roce se podařilo realizovat výstavu předního výtvarníka české umělecké scény, akademického malíře, grafika a významného ilustrátora Jaroslava Šerých – „Záznamy duše“. Vernisáž výstavy proběhla 5. dubna 2007 a výstava trvala do 20. května 2007.

Pokud se chystáte navštívit Hradec nad Moravicí v nejbližší době, můžete shlédnout právě probíhající výstavu z tvorby malíře a grafika Richarda Peška – „Obrazy/Schizma III.“ Tento současný výtvarník vás zcela jistě zaujme svým mimořádným talentem a brilantním malířským přednesem. Peškovo dílo je z hlediska jeho zájmů o člověka vážným příspěvkem do diskuse o vztahu umění a morálky. Umělec však není povrchním moralistou, který by pouze kritizoval negativní jevy moderní civilizace a společnosti. Leitmotivem jeho společensky orientované malby je obava o osud člověka jako jedince, který je vlečen a smýkán společenskými konflikty. Výstava potrvá do 22. července 2007. Od 28. července bude pro návštěvníky galerie připravena další autorská výstava. Tentokráte se vám představí pražská výtvarnice, akademická malířka Jitka Štenclová a její „Obrazy, kresby a objekty“.

V říjnu a listopadu 2007 bude patřit výstavní prostor přední osobnosti současného českého sochařství, akademickému sochaři, malíři a spisovateli prof. Vladimíru Preclíkovi. Výběr z Preclíkova sochařského a literárního jistě zaujme i ty nejnáročnější příznivce výtvarného umění. Svou všestranností a rozmanitostí tvorby nechá každého návštěvníka „nakouknout do světa výtvarného umění“.

Srdečně vás k návštěvě Galerie města Hradec nad Moravicí zveme. Poselstvím galerie je přinášet lidem prostřednictvím výtvarného umění „život“ – živou kulturu, neboť kultura nás sbližuje. Skrze umění můžeme tříbit své názory a postoje, hledat a najít nejrůznější, i ty nejniternější postřehy, pocity, prožitky, umění nám nabízí prožít „okamžik“. Věřit sobě a porozumět druhým. I to je umění.

 

 

Převzato z www.iopavsko.cz

 

 

 

Oficiální stránky MěÚ Hradec nad Moravicí